Miesięczne archiwum: maj 2015

Kiedy umowa zlecenia może zostać uznana za umowę o pracę?

Cechy stosunku pracy

Zgodnie z art. 22 § 1 Kodeksu pracyPrzez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.  Jak wynika z brzmienia § 1 1 omawianej regulacji zatrudnienie w określonych wyżej warunkach jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. Czytaj dalej

FacebookTwitterGoogle+LinkedInPodziel się